Heb jij je kerstversieringen al goed vastgezet? Morgen, op ‘derde kerstdag’ trekt winterstorm Bella namelijk over ons land. Code geel is inmiddels al uitgevaardigd en het hele land mag onstuimige omstandigheden verwachten, met veel regen en flink wat wind. Hoe slecht wordt het weer bij jou? Dat lees je in deze blog.
De situatie
Een krachtig en omvangrijk lagedrukgebied trekt dit weekend van IJsland richting het zuiden van Engeland. In Groot-Brittannië worden zeer zware windstoten met snelheden tussen 100 en 130 kilometer per uur verwacht. De overvloedige regenval die de stormdepressie met zich meebrengt kan daarnaast ook nog eens voor overstromingen zorgen. Vanwege het gevaar van de weerssituatie daar en het feit dat er waarschijnlijk windkracht 9 gemeten gaat worden hebben Britse meteorologen het lagedrukgebied de naam ‘Bella’ gegeven. Vannacht beweegt het windveld richting ons land, de wind zal vanaf vanmiddag dus al behoorlijk aantrekken. Het hoogtepunt van de storm wordt morgenochtend verwacht en duurt enkele uurtjes. Vanwege de wind heeft het KNMI code geel afgegeven.
Het lagedrukgebied 'Bella' is uitzonderlijk groot en brengt vannacht al regen met zich mee.
Vannacht
Zoals gezegd zal de wind vannacht dus al flink aangetrokken zijn. Rond middernacht staat er aan een groot deel van de kust windkracht 7, mogelijk noteert een enkel station al windkracht 8: stormachtig. Het blijft compleet bewolkt en het gaat vanuit het westen op uitgebreide schaal regenen. Langs de westkust valt vannacht al tussen de 5 en 10 millimeter neerslag. Meer richting het oosten blijft het nog lang droog, mogelijk vallen in Limburg pas tegen de ochtend de eerste druppels. Onder het dikke pak bewolking koelt het niet ver af, in het oosten komen de temperaturen rond een graad of 4 uit, aan zee rond 7 graden. Tegen het einde van de nacht gaat de zuidzuidwesten wind nog verder aantrekken. Boven zee wordt windkracht 9 dan met gemak gehaald, op de Wadden is de kans ook al groot dat er stormkracht gemeten wordt. In het binnenland is het iets rustiger, met windkracht 5, iets dichter naar zee staat windkracht 6 of 7. Pal aan zee wordt langs de hele kust een stormachtige wind behaalt.
Naast deze constante wind zullen er ook zware tot zeer zware windstoten voorkomen. In het binnenland zullen de windstoten tot zo’n 75 kilometer per uur beperkt blijven. Aan de noordwestkust kunnen ze echter al toenemen naar 100 tot 110 km/u! Langs de rest van de kust zullen de windstoten snelheden van 80 tot 90 kilometer per uur bereiken.
Vannacht al zware tot zeer zware windstoten boven ons land, behalve in het zuidoosten.
Morgen
Morgenochtend bereikt Bella haar hoogtepunt, dit zal waarschijnlijk tussen 7 en 10 uur ’s ochtends zijn. Op de Wadden wordt dan naar alle waarschijnlijkheid stormkracht 9 gemeten, op zee mogelijk zelfs even windkracht 10. Langs de rest van de kust staat windkracht 7 of 8 en in het binnenland staat op grote schaal een krachtige wind: 6 beaufort. De windstoten zijn vergelijkbaar met die in de nacht, op de Wadden dus rond 110 kilometer per uur. Mogelijk pieken de windstoten langs de westkust ook even boven de 90 km/u. In het binnenland bereiken de windstoten op uitgebreide schaal 80 tot 90 km/u. Rond het middaguur komt de onstuimigheid vanuit het westen abrupt ten einde. Staat er om 12 uur in Noord-Holland nog windkracht 7 a 8, om 13:00, een uur later dus, waait het nog maar met 3 tot 4 beaufort. In het oosten kan het tot een uur of 4 af en toe nog stevig doorwaaien. De temperaturen liggen morgen rond 6 graden in het oosten en 8 graden langs de kust, vrij normale decemberwaarden dus.
De regen die morgen valt is minder normaal, er valt namelijk lokaal 20 mm in het westen. Ook in het binnenland komen neerslaghoeveelheden van meer dan 10 millimeter voor. Al met al kan er in 24 uur plaatselijk 30 tot 40 mm regen vallen. Dat is toch al bijna de helft van de 80 millimeter die normaal in heel december valt. Pas tegen de avond wordt het droog.
Morgenochtend rond het hoogtepunt van de storm zouden er langs de westkust ook windstoten tot 100 kilometer per uur voor kunnen komen.
Onzeker
Toch is de verwachting voor vannacht en morgen niet helemaal zeker. Dit komt door de windrichting, de wind waait namelijk uit het zuidzuidwesten. Dat betekent dat de wind niet direct op de kust af koerst maar er eerder een beetje langs glijdt. De zwaarste windstoten zullen dan ook op zee blijven en de kust niet bereiken. Mocht de wind nou nog een klein beetje naar het zuidwesten draaien, dan staat hij meer op de kust en kunnen zwaardere windstoten het land bereiken. Voor nu houden we het dus op windstoten van maximaal 110 kilometer per uur, maar mocht de wind nog iets zuidwestelijker draaien dan zou het kunnen dat uitschieters hogere waarden gaan halen.
Onstuimig
Al met al wordt het dus een onstuimige en kletskleddernatte zondag. Aan de kust komt een storm te staan maar ook in het binnenland kunnen gevaarlijke situaties ontstaan door windstoten. Er valt een flinke hoeveelheid regen en de zon is in geen velden of wegen te bekennen. Laten we hopen dat iedereen de kerstversieringen stevig heeft vastgezet en dan kunnen we morgen, van achter het glas in een warme woonkamer, veilig een stormachtige ‘derde kerstdag’ tegemoet gaan!
Zelfs voor daredevils zoals deze kitesurfer zal het morgen waarschijnlijk iets te hard waaien.