Misschien heb je ze gisteren zelf wel gespot toen je omhoog keek: dreigende, maar tegelijkertijd spectaculaire wolkenluchten met een opvallend golvend patroon. Vooral in het westen en noorden van Nederland werden ze gespot, en we kregen er dan ook flink wat foto’s van binnen. In deze blog lees je meer over de 'jongste' wolkensoort in de meteorologie.
Veel mensen die foto's van deze wolken hebben ingestuurd omschreven het als 'bijzondere wolken'. En dat is zeker begrijpelijk! Ze zien er behoorlijk dramatisch en onheilspellend uit en zijn ook vrij zeldzaam.

Foto: Martijn Otter, Den Helder
Asperitas
De officiële benaming voor deze wolken is ‘asperitas’, soms ook wel ‘undulatus asperatus’ genoemd. Het woord undulatus verwijst naar het golvende karakter, terwijl asperitas in het Latijn ‘ruwheid’ of 'ruigheid' betekent. Als je de foto hierboven ziet, wordt meteen duidelijk waar die naam vandaan komt: het lijkt wel alsof je van onderaf naar het deinende oppervlak van de zee kijkt. In het Nederlands worden ze ook wel ‘bubbelwolken’ genoemd.

Foto: Ellen Moes, Texel
Hoe ontstaan ze?
Het is nog niet helemaal duidelijk hoe deze opvallende wolken precies ontstaan. Wel weten we dat ze zich vormen in onstabiele weerssituaties en vaak worden waargenomen in de omgeving van onweersbuien, al dragen ze zelf niet bij aan de bui.
Waarschijnlijk ontstaan ze wanneer er veel windschering is, wat betekent dat de wind sterk toeneemt naarmate je hoger in de atmosfeer komt. Mogelijk zorgt dit voor de golvende bewegingen in het wolkendek.
Ondanks dat ze er dreigend uitzien, zijn asperitaswolken vooral een visueel spektakel en niet per se een voorbode van extreem weer.
Jongste wolkensoort
Pas in 2015 werd de Asperitas officieel aangenomen en gepubliceerd in de Wolkenatlas van de Wereld Meteorologische Organisatie (een soort wolkenbijbel). Het is daarmee de 'jongste' wolkensoort die we kennen en ook de eerste die werd toegevoegd sinds 1951.
Hier zijn nog een paar mooie beelden die we gisteren van de Asperitas hebben binnengekregen. Vergeet niet zelf een foto naar ons in te sturen als je bijzondere wolken spot, dat kan via deze link!

Foto: Marcel Renou, Leeuwarden

Foto: Mascha van Essen, Borkum
Foto: Marion Mazereeuw, Akkrum
Foto: Ilse Kootkar, Den Helder

Foto: Els Bax, Noordwijk aan Zee
