Terwijl in Nederland de herfst in alle rust is begonnen, was op sommige plekken in Zuid-Europa sprake van noodweer. Enorme regenval veroorzaakte overstromingen, plaatselijke landverschuivingen en bijkomende schade. En het gevaar is nog niet geweken.
Aardverschuivingen bij Como (bron: ANP)
Como en de Côte d'Azur
Hevige regenval in korte tijd heeft er maandag voor gezorgd dat straten onder water kwamen te staan in de stad Como in Noord-Italië. Het nabijgelegen meetstation Magadino registreerde een enorme hoeveelheid vaan maar liefst 112 mm in een paar uur tijd. Hierdoor liepen niet alleen straten en kelders onder, ook was er op enkele plekken sprake van aardverschuivingen.
Niet alleen delen van Italië, ook de Côte d'Azur in Frankrijk had te maken met zware buien en wateroverlast. In Toulon leidde dit tot ondergelopen wegen. Op het nabijgelegen vliegveld van Hyeres werd een etmaalsom afgetapt van 108 mm regen.
Niet alleen aan de zuidkust van Frankrijk wateroverlast. Delen van de boulevard bij Saint-Quay-Portrieux, Bretagne zijn door regenval weggeslagen. (bron: ANP)
Hoogtelaag
De veroorzaker van dit natuurgeweld is een zogenaamd hoogtelaag. Een lagedrukgebied hoger in de atmosfeer. Geen ongewoon verschijnsel overigens, maar het is wel een bron van bewolking en buien. De kern van dit lagedrukgebied bevindt zich boven het zuiden van Frankrijk en op zo’n 5 km hoogte is het ca. -20 graden. Aan de grond bevindt het lagedrukgebied zich overigens boven Noord-Italië. Deze zorgt ervoor dat de warme lucht boven het eveneens warme Middellandse Zeewater (ca. 25 graden) Noord-Italië wordt gepompt. Door de grote temperatuurverschillen ontstaan met gemak zware buien. Ook vandaag en morgen kan dit weer gebeuren, omdat het lagedrukgebied zich maar langzaam verplaatst.
Hoogtelaag boven Zuid-Frankrijk - koude in de bovenlucht (bron WXCharts)
Het warme Middellandse Zeewater (bron: CEAM)
Noord-Italië
Tot en met morgen kan er in delen van Noord-Italië en de Alpen 25-50 mm regen vallen. Lokaal kunnen de sommen oplopen naar 60-90 mm, met een enkele uitschieter naar 100 mm of meer. Er wordt in verschillende regio’s dan ook gewaarschuwd voor mogelijke overstromingen. De herfstperiode in het Middellandse Zeegebied kenmerkt zich door de regionaal grote neerslagsommen. Dit heeft dus te maken met de komst van koude lucht boven het nog warme zeewater.
Neerslagverwachting totaal tot en met donderdag 02:00 uur (bron: WXCharts)
Waarschuwingen voor morgen van kracht. (bron: Meteoalarm)
Dichter bij huis
Het lagedrukgebied veroorzaakt dichterbij huis ook mogelijk problemen. Een van de regenzones trekt langdurig over het zuidwesten van Duitsland, Luxemburg en Belgisch Luxemburg. Vooral in Duitsland en Luxemburg kan tot en met woensdagavond 30-60 mm regen vallen, lokaal misschien wel 80 mm. Hiervoor zijn inmiddels waarschuwingen uitgegeven in diverse regio’s. Deze neerslaghoeveelheden kunnen namelijk ook leiden tot wateroverlast, zeker in de heuvelachtige- en berggebieden.
Het lagedrukgebied aan de grond bevindt zich morgen boven de Adriatische Zee. Let op het regengebied boven Duitsland, Luxemburg en een deel van België.
Zuid-Limburg net buiten schot?
Hetzelfde regengebied zou morgen net het zuiden van Limburg kunnen bereiken. Maar de intensiteit is beduidend lager, dan in Luxemburg en Duitsland. Het blijft waarschijnlijk bij lichte regenval en uiteraard bewolkt weer. Dit, terwijl de rest van het land van het herfstzonnetje kan genieten.
De verwachting voor Nederland, voor woensdag.