Actueel

Een neerslagoverschot in de droogste maand: april was kletsnat

Het laatste weekend van de aprilmaand verloopt qua weer op veel plekken alleraardig. Dat zegt echter niets over de rest van de maand. April was te koud, vrij somber maar vooral ook heel erg nat. In deze blog zetten we de weerfeiten omtrent deze maand eens op een rij.

Meer dan een graad te koud
Qua temperatuur valt het op dat deze aprilmaand een stuk onder het langjarig gemiddelde ligt. Het lijkt erop dat de gemiddelde temperatuur in april op 8.7 graden komt te liggen. Volgens het klimaat zou dat 9.8 graden moeten zijn. In de Bilt verliep april dus 1.2 graden te koud. In de Bilt was de laagste temperatuur -2.8 graden, op de 4e. In onder andere Eelde was het nog kouder, met -5.0 op 5 april. Naast de laagste temperatuur is Eelde deze maand ook verantwoordelijk voor de hoogste temperatuur in Nederland: het werd 20.5 graden op 21 april.

april.png
April was koud, maar vooral heel erg nat.

Weekend maakt veel zon goed
Het leek er lang op dat april vrij somber zou verlopen. De zon was relatief weinig te zien, tot het laatste weekend. De zon schijnt dit weekend landelijk naar verwachting namelijk 18 uur. Dat krikt de landelijke zonneschijnduur deze maand op naar een verwachtte 187 uur. Zo eindigt april maar iets onder het langjarig gemiddelde van 196 zonuren. Dat kan een stuk slechter, zo scheen de zon in de Bilt in 1937 maar 41 uur. Dat het misschien wat somber aanvoelde kan komen doordat we recent verwend zijn in april, zo scheen de zon in 2020 landelijk 287 uur!

April was kletsnat
Klimatologisch gezien is april de droogste maand van het jaar. Normaal gesproken valt er landelijk 40.6 millimeter regen. Deze maand is dat een stuk meer, er viel gemiddeld over het land namelijk 80 mm. Dat is bijna 2 keer zoveel als gemiddeld dus. De natste regio van Nederland was de Veluwe, met lokaal meer dan 110 millimeter hemelwater. In delen van Limburg, en in de buurt van Petten, viel de minste neerslag met maandsommen tussen de 50 en 60 millimeter.

neerslagsom.PNG
Een overzicht van de neerslagsom deze maand. Bron: KNMI

2023 is wisselvallig tot nu toe
Het was de afgelopen jaren natuurlijk nog al eens droog, en vaak begon dat in het voorjaar al. Wat dat betreft is 2023 echt een ander verhaal. Van de eerste 4 maanden van het jaar verliepen er 3 te nat, alleen februari verliep droger dan het klimatologisch gemiddelde. Velen hebben dat ervaren als vervelend, er zijn nog weinig echt mooie lentedagen geweest. Er zitten echter ook voordelen aan het natte voorjaar, zo is de natuur erg groen en hebben hooikoortspatiënten over het algemeen iets minder last van klachten dan in de voorgaande drogere jaren.

Neerslagtekort
Uit de voorgaande jaren ken je misschien de termen “neerslagtekort” en “droogtemonitor” nog wel. Het neerslagtekort is de som van de regen waarvan de verdamping afgetrokken wordt sinds het begin van het groeiseizoen (1 april). In voorgaande jaren stond het gemiddelde neerslagtekort rond deze tijd al eens tussen de 50 en 100 millimeter. Dit jaar ligt het landelijke gemiddelde op een neerslagtekort van 5 millimeter, maar dat vertekent een beetje. Omdat het neerslagtekort namelijk niet kleiner dan 0 kan worden zijn een paar droge dagen, zoals dit weekend, al voldoende om weer een neerslagtekort te krijgen. We kunnen in zulke gevallen beter kijken naar het “neerslagoverschot” die telt namelijk wel door. Als het neerslagtekort kleiner dan 0 is, en er dus meer regen gevallen is dan de zon heeft kunnen verdampen, spreken we van een neerslagoverschot. Op dit moment heeft bijna het hele land te maken met een neerslagoverschot en ongeveer een derde van Nederland heeft zelfs een neerslagoverschot van meer dan 30 millimeter. Best bijzonder voor de droogste maand van het jaar!

neerslagoverschot.PNG
In bijna heel het land hebben we met een neerslagoverschot te maken. Bron: KNMI

Hoe start mei?
Mei start met neerslag, morgen vallen er namelijk buien. Grote hoeveelheden worden er niet verwacht, al zou tijdens een intense bui met name in het oosten wel 5 millimeter naar beneden kunnen komen. De temperatuur ligt morgen nog tussen 15 en 18 graden. Daar komt dinsdag verandering in, een noordwestelijke wind brengt lagere temperaturen en de maxima komen nog maar rond 10 graden uit. Ook woensdag is het nog vrij koud, met temperaturen rond 12 graden overdag. Deze twee dagen verlopen overigens wel grotendeels droog, er is wel veel bewolking. Vanaf donderdag kruipt de temperatuur weer wat omhoog, maar richting het weekend nemen ook de neerslagkansen weer toe…

meerdaagse.png
De komende week is het vaak droog, maar schijnt de zon niet bepaald uitbundig. 


30-04-2023 om 11:00 door Leander de Wit


Lees meer:

Een moment geduld aub...
Een moment geduld aub...