Actueel

De zoektocht naar de mooiste weerfoto van het jaar

Stefan Lok | Beerze

Het is nog donker wanneer jij je statief uitklapt. Terwijl Nederland slaapt sta jij ergens op een dijk of in een weiland te wachten. Je kent de plekken waar de zon het eerst doorbreekt, waar mist het langst blijft hangen en waar buien het mooist binnenrollen. Boven je begint de lucht al te kleuren; een dunne streep licht schuift over de horizon, een wolk blijft nét iets langer hangen alsof hij poseert. Terwijl de kou in je vingers bijt, wacht je geduldig op dat ene moment waarop het weer zichzelf van zijn mooiste kant laat zien. Eenmaal thuisgekomen stuur je je mooiste foto's naar Buienradar om dat bijzondere moment dat jij hebt weten te vangen hopelijk ook met de rest van Nederland te delen. 

Bij Buienradar hebben wij diep respect voor de passie en vakkundigheid van al onze weerfotografen. De foto's zijn soms zo ontzettend mooi dat het bijna kunst is en dit verdiend een podium! Om deze reden is er dit jaar de weerfoto van de week, maand en van het jaar. En het mooie is; jullie mogen wekelijks meebeslissen welke foto wordt genomineerd. 

Zo werkt de verkiezing

Bij Buienradar krijgen we dagelijks honderden foto’s binnen. Sowieso gebruiken we de foto's die goed bij onze weerpresentatie op TV passen in de uitzendingen. Maar daarnaast kiezen onze meteorologen elke dag twee pareltjes uit die meedingen naar de titel Weerfoto van de Week. Het publiek bepaalt vervolgens wie de winnaar wordt door te stemmen mooiste foto via onze website. Via onze socials kondigen we aan wanneer gestemd kan worden; voor de weekfoto is dit meestal van vrijdag 12:00 uur tot zaterdag 12:00 uur. De 4 of 5 weekwinnaars doen vervolgens weer mee aan de mooiste weerfoto van de maand. En uiteindelijk strijden de twaalf maandwinnaars om de felbegeerde titel 'Weerfoto van het Jaar'.

Die jaarlijkse winnaar krijgt niet alleen eeuwige roem, maar ook een bijzonder podium. Vorig jaar verrasten we weerfotograaf Stefan Lok uit Beerze zelfs live in onze avonduitzending van Editie NL, compleet met bos bloemen en de Buienradar Trofee.


Hier moet een genomineerde weerfoto aan voldoen

Een goede weerfoto is méér dan een mooie lucht. We letten op kwaliteit, compositie en natuurlijk op het weerbeeld zelf. Hieronder hebben we onze belangrijkste criteria uiteengezet:

  1. De foto is in landscape‑formaat (liggend), zodat hij ook goed past binnen onze uitzendingen.
  2. De foto is in Nederland genomen, omdat de verkiezing draait om het Nederlandse weer en onze eigen luchten.
  3. De foto is van hoge kwaliteit, wat betekent dat hij scherp is, niet grofkorrelig oogt en als bestand groter is dan 1 MB.
  4. De horizon is recht en de foto is niet teveel bewerkt, zodat het weerbeeld realistisch en natuurgetrouw blijft.
  5. Er mogen geen herkenbare personen op de foto staan, zodat de inzending volledig AVG‑proof is.
  6. Dronefoto’s zijn toegestaan, maar het moet wel echt meerwaarde bieden. Bijvoorbeeld wanneer het weerbeeld vanuit de lucht beter tot zijn recht komt.
  7. De naam en woonplaats van de fotograaf moeten bekend zijn, zodat we de maker kunnen vermelden en eventueel kunnen benaderen voor de verkiezing.

Wat deze verkiezing zo bijzonder maakt, zijn de mensen achter de camera. Ben jij een van onze weerfotografen, dan ben jij óók onze 'weerheld'. Onze fotografen trotseren storm, mist, kou, regen en soms zelfs een onverwachte hagelbui om dat ene moment vast te leggen. Zonder hun passie, geduld en liefde voor het weer zou deze verkiezing simpelweg niet bestaan. Daarom zetten we hen graag in het zonnetje, letterlijk én figuurlijk.

De strijd om de titel is begonnen

Dit jaar hebben we al vier maandwinnaars die kans maken op de titel Weerfoto van het Jaar. Zij hebben stuk voor stuk een foto gemaakt waar je naar blijft kijken, waar je bijzonder weer ziet of die je doet denken: ja, dit ís Nederland!

De vier maandwinnaars tot nu toe zijn:

januari: Tim Zijlstra, Moddergat
1 maand Tim Zijlstra Moddergat.jpg


februari: Vivian Kramer, Colijnsplaat
2 maand Vivian Kramer Colijnsplaat.jpg


maart: Waylon Geulebert, Nijmegen
3 Waylon Geulebert Nijmegen.jpg


april: Sjef Kenniphaas, Egmond aan Zee
4 Sjef Kenniphaas Egmond aan Zee.jpeg

Op naar de finale

De komende weken en maanden blijven we elke dag nieuwe foto’s selecteren, nieuwe weekwinnaars kiezen en nieuwe maandtoppers kronen. En aan het einde van het jaar… dan is het zover. Dan kiezen we dé foto die Nederland het mooist in beeld bracht. Wil jij ook graag foto's insturen voor in onze uitzendingen? Dat kan hier via onze website. Wie weet gebruiken we jouw foto in de uitzending of wordt hij ook genomineerd. Succes!


08-05-2026 om 13:00 door Amara Onwuka


Lees meer:

Een moment geduld aub...
Een moment geduld aub...