Actueel

Heel even minder koud

Marina Nefkens - Heerlen

Terwijl het grootste deel van Nederland opnieuw een grijze en grauwe ochtend  beleefde, was het in Zuid-Limburg wit. Vooral in de Limburgse heuvels kleurde het landschap sneeuwwit. Op sommige plekken is meer dan 5 cm sneeuw gevallen. Of dat een opmaat is naar meer winterweer deze week bespreken we in de blog van vandaag.

IJswaterkoud
Afgelopen weekend stond vooral in het teken van een grijs en zonloos weertype, in combinatie met een waterkoude noordoostenwind. De temperatuur lag overdag slechts enkele graden boven nul, maar door de stevige wind voelde het veel kouder aan. De gevoelstemperatuur lag dan ook veelal onder nul. Ook vandaag zal het nog grijs blijven, maar er zijn al wel wat veranderingen merkbaar.

GulpenWinterlandschap vanochtend in Zuid-Limburg. (Humphrey Burchartz, Gulpen)

Winterpret (Chris Meewis, Heerlen)Winterpret vanochtend (Chris Meewis, Heerlen)

Winterwonderland
Toen het vanochtend licht werd, ontwaakte Zuid-Limburg in een winterwereld. Op sommige plekken, met name in de heuvels is op moment van schrijven al meer dan 5 cm sneeuw gevallen! Het gebied waar sneeuw is gevallen is echter relatief klein en beperkt zich echt tot het uiterste zuiden van Limburg. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de heuvels, waarbij de Vaalserberg met ruim 300 meter de hoogste is. Omdat de temperatuur afneemt met de hoogte kan het in de Limburgse heuvels zo maar eens 2-3 graden kouder zijn dan in de lager gelegen delen van Limburg. Zo’n verschil kan voldoende zijn om het in de hevels te laten sneeuwen en in de dalen te laten regenen.
Dit was overigens niet de eerste sneeuw deze (astronomische) herfst, want die viel op 19/20 november in onder meer Groningen en Drenthe. Daar werd het toen ook even wit.

In een groot deel van Limburg (en in de rest van Nederland) zag 't er echter niet wit uit (Beesel, Jessie van Neer)In een groot deel van Limburg (en in de rest van Nederland) zag 't er echter niet wit uit (Beesel, Jessie van Neer)

De wind draait
Tot ver in de avond blijft in Zuid-Limburg nog kans op (natte) sneeuw. In de rest van Nederland is van winterweer geen totaal geen sprake. De temperatuur ligt vanmiddag tussen 5 en 7 graden en lokaal kan wat lichte (mot)regen vallen. Daarnaast zijn er perioden met droog weer. De komende paar dagen is winterweer even van de baan. Dinsdag en woensdag wordt het overdag maximaal 7 graden. Naast bewolking laat de zon zich eindelijk ook weer eens zien. Helemaal droog houden we het niet, want vooral in de kustgebieden is kans op een bui. Ondertussen draait de wind geleidelijk naar noord. Met de noordelijke stroming wordt koudere lucht aangevoerd en dat gaan we vanaf donderdag al weer voelen.

Lagedrukgebied boven ScandinaviëEen hogedrukgebied bevindt zich in de buurt van Groenland en IJsland en zit daar stevig in 't zadel. Een lagedrukgebied ligt boven Scandinavië. Tussen beide druksytemen komt een noordelijke stroming op gang waarin koude lucht onze kant op komt. 

Winterse buien
Met de noordenwind wordt het dus beduidend kouder en tegelijkertijd worden buien aangemaakt boven het relatief warme Noordzeewater. Die buien trekken vervolgens ook over Nederland en omdat de lucht kouder wordt neemt de kans op winterse neerslag toe. Denk dan aan hagel en natte sneeuw. Die buien kunnen dan ook plaatselijke gladheid veroorzaken.
Wanneer? Vanaf woensdagavond kunnen de buien al winterse trekjes krijgen en de buiigheid houdt tot en met donderdag aan. Vanaf vrijdag volgen een aantal dagen met relatief droger weer, maar een lokale winterse bui is niet uitgesloten. De maxima komen in het weekend rond 2 graden uit en in de nachten is kans op lichte tot lokaal matige vorst.

Even minder koud, maar later in de week duiken we al weer 5 graden onder de normaal.Even minder koud, maar later in de week duiken we al weer 5 graden onder de normaal.

joost mooij.jpgDe gladheidbestrijders kunnen weer aan de bak. Winterse buien, lichte vorst in de nacht; kans op gladheid neemt later deze week toe. (foto: Joost Mooij)

Gladheid
Houd dan ook rekening met mogelijke winterse gladheid, want de wegen kunnen ’s nachts en ’s ochtends glad worden door bevriezing. En mocht je de ijskrabber nog niet tevoorschijn hebben gehaald kun je ‘m alvast gaan zoeken. Of dit weertype zich volgende week voortzet is nog enigszins ‘koffiedik kijken’. Tot en met begin van volgende week lijkt het koud te blijven. Met maxima rond 2 graden is het dan 5 graden kouden dan het klimaatgemiddelde.

Pluim - even minder koud, later deze week weer kouder. Tot en met begin volgende week overdag enkele graden boven nul, in de nachten lichte vorst. Daarna wordt het erg onzeker.Pluim - even minder koud, later deze week weer kouder. Tot en met begin volgende week overdag enkele graden boven nul, in de nachten lichte vorst. Daarna wordt het erg onzeker.


05-12-2022 om 14:00 door William Huizinga


Lees meer:

Een moment geduld aub...
Een moment geduld aub...